Festivāls

Komēta ir brīvdabas festivāls, sociāls un kultūras eksperiments, kas aicina ieraudzīt neredzamo un praktizēt brīvību, baudot mūziku, dejojot, piedaloties lekcijās un darbnīcās, iesaistoties cirka performancēs un sarunās. Tas norisināsies 7. – 9. jūlijā, Daugavgrīvas cietoksnī, uz salas zvaigznes formā Daugavgrīvas apkaimē, Rīgā.

Svētdienā festivāls būs atvērts bezmaksas ikvienam, ar īpašu uzsvaru uz vietējām kopienām, senioriem un ģimenēm ar bērniem.

Piedāvājot tikpat dažādu un unikālu festivāla pieredzi kā pagājušajā gadā, šogad festivāls notiks savstarpēji saturiski vienotos ciematos: AkadēmijaAware HouseBiesentales Zvaigžņu ciems, Cirka ciematsHiggs Boson tunelisNomade templis, Pasaules skatuve un Sapņu kinoteātris.  

2017. gada programma:

AKADĒMIJA

Komētas Akadēmija būs vieta domu eksperimentiem, dzīvām diskusijām un aizliegto jautājumu uzdošanai. Ar lekciju, māksliniecisku intervenciju un spoken word formātu palīdzību akadēmija aicinās tās apmeklētājus ieraudzīt neredzamo — apsvērt alternatīvus nozīmes, domas un darbības veidus, dekonstruēt Rietumu varas pozīcijas un transformēt savas mentālās infrastruktūras, lai būvētu jaunas iespējamās realitātes, kas balstās uz labāku izpratni vienam par otru un vidi, empātiju, solidaritāti un kultūrizglītību.

AWARE HOUSE

Aware House būs 40 stundu «elektronisko tautas deju» maratona ciemats. Atbilstoši festivāla šī gada tēmai — ieraudzīt neredzamo — nebraucām to meklēt uz Detroitu, Ibizu vai Berlīni, bet gan uz Tbilisi, Palestīnu un citviet, un tepat — Rīgu.

BIESENTALES ZVAIGŽŅU CIEMS

Biesentales Zvaigžņu ciemu Komētā veido mākslinieku, mūziķu un meistaru kopiena, kuras mītnes vietne ir pie burvīga ezera netālu no Berlīnes. Jau 16 gadus viņi praktizē dzīvē to, ko daudzi no mums bieži dēvētu par utopiju — viens par visiem, visi par vienu. Viņi veido arī vienu no skatuvēm Fusion festivālā Vācijā, taču tā kā šis slavenais festivāls pēc 20 gadu maratona šogad iepauzē, viņiem ir iespēja atbraukt uz Rīgu. Komētā piedalīsies aptuveni četrdesmit (!) cilvēku liela kopiena, kas sev līdzi sev vedīs skaņas sistēmu, teltis, gaismas instalācijas un mūziķus, lai dalītos ar Latvijas publiku ne tikai ar labi iekārtotu ciematu, īpašu auru un mūziku, bet arī ar idejām, kā neiespējamo padarīt iespējamu.
Biesentales rada festivālus, mūziku, gaismas instalācijas, koncertus, vārdus, sapņus, performances, kustīgas bildes un piedzīvojumus, ko šogad mums visiem būs iespējama izbaudīt zem Baltijas saules. Šis ciemats nav par atsevišķiem nosaukumiem, bet gan par sarunām, anarhisma filosofiju, poētisku kopdzīvi.

CIRKA CIEMATS

Cirka ciemats ir krāsaina polifonija no atzītiem un tikko uzlecošiem laikmetīgā cirka māksliniekiem, kuri pirmo reizi satiksies šādā sastāvā speciāli Komētas festivālam. Viņi veidos Rīgas un Daugavgrīvas cietokšņa iedvesmotu cirka izrādi, kas nekādi neilgosies pēc dzīvnieku izmantošanas. Katrs no viņiem labprāt arī dalīsies ar savas tehnikas specifiku sarunās, vadīs meistardarbnīcas interesentiem, veidos individuālas un kolektīvas performances, traucēs mieru, dejos un daudz smiesies.

HIGGS BOSON 

Mūsu pasaules civilizācija meklē to dievišķo daļinu, kas varētu izskaidrot vēl vairāk, pagaidām to dēvē par Higgs Boson. Šī daļina ir iztrūkstošais posms mūsdienu izpratnē par dabas likumiem.
Higgs Boson tunelis būs vieta, kur sastapties instrumentiem ar domām, skaņām ar elpu un ķermenim ar telpu. Tā būs muzikāla improvizācija par tēmu, kura būs gaisā, auditorijā vai laika apstākļos.
Un nav svarīgi, kur šiem mūziķiem ir saknes, jo viņi satiksies ekvatorā, kur saule spīd tieši virs galvas. Nav grupu, nav zīmolu, nav programmas, ir tikai dzīvā mūzika.

NOMADE TEMPLIS

Nomade Templis būs portāls laikā un telpā, kur pagātne satiekas ar nākotni, kur organiskais satiekas ar elektronisko, kur lēnāki apcerīgāki ritmi satiekas ar neprātīgām dejām, kur Dienvidamerikas muzikālais mantojums sastopas ar mūsdienīgu mūzikas producēšanas tehniku.
Par šīs skatuves saturu festivālā Komēta gādā unikāls mūziķu kolektīvs, festivāls un ierakstu izdevniecība Nomade no Čīles, prezentējot Dienvidamerikas etno-elektroniskas mūzikas scēnu, kura šobrīd piedzīvo uzplaukumu Latīņamerikā un gūst aizvien lielāku popularitāti lielajos klubos, festivālos un medijos visā pasaulē.
Atbilstoši Komētas šī gada moto „ieraudzīt neredzamo”, Nomade Templis Komētā sniegs ieskatu šajā Latvijā reti dzirdamajā, bet citviet plaukstošajā mūzikas scēnā ar plašu atzinību iemantojušiem mūziķiem un dīdžejiem no Argentīnas, Brazīlijas, Čīles, Ekvadoras, ASV, Kolumbijas un citām tuvākām vietām, kuru no dažādiem elementiem sakausēto mūzikas stilu raksturo ar tādiem eksotiskiem apzīmējumiem kā Andes-step, aya tech, cumbia digital, sloth-disco, chill rave, slouse, keta-pop, jungle boogie u. tml., kas Latīņamerikas enerģisko, melodisko un nedaudz noslēpumaino tradicionālo, etnisko mūziku interpretē mūsdienīgas inteliģentas elektroniskās mūzikas formātā.

PASAULES SKATUVE 

Fiziski dalot telpu ar Akadēmiju, Pasaules skatuve būs pasaules karte, kur ar cirkuli maršrutus zīmē dažādu tautu mūziķi — cilvēki, kuri prot spēlēt kādu noteiktu instrumentu vai ir apveltīti ar dziedāšanas prasmēm. Tas ir globuss, kuram griežoties katru dienu vēl joprojām ir iespējams atrast un radīt jaunus mūzikas virzienus, notikumus un negaidītas tradīciju saplūšanas. Šajā kartē nav robežu — tāpēc šeit nevar konkrēti noteikt, kāda žanra mūzika tiks spēlēta — te uzstājas folkloristi, džeza izpildītāji, instrumentālisti, citi aizskar bossa novas stīgas, vēl citi — flamenko.

SAPŅU KINOTEĀTRIS

Sapņu kinoteātris būs vieta, kur attēli, skaņa, vārdi un laiks veidos telpu, kurā auditorijai būs iespēja to izpētīt, pieņemt un arī salauzt. Šeit vairākas mākslas kategorijas satiksies, lai veidotu dzīvu, modernu un estētisku pārdzīvojumu. Ar katru nākošo dalībnieku šis radīšanas process kļūs aizvien atvērtāks un brīvāks. Sapņu kinoteātra vīzija ir decentralizēta, iekļaujoša, kur vispasaules mākslinieku tīkls, ceļojoši stāstnieki un mūziķi kopā rada jaunu, iedvesmojošu un neredzētu kinematogrāfisku saturu ikvienam.

Šogad sākam tradīciju, ka katru nākošo Komētas kinoteātra astronautu iesaka iepriekšējā gada kino pavēlnieks. 2016. gada kinoteātra guru Vincent Moon mums ieteica Ramin Aryaie (Vācija/Irāna).

Festivāla Komēta mērķis ir atdzīvināt Daugavgrīvas cietoksni kā kultūras un domāšanas vietu un rosināt publiskas diskusijas par tā nākotnes attīstības vīzijām.

Daugavgrīvas cietoksnis ir vienīgā šāda veida fortifikācijas būve un viens no ievērojamākajiem militārā mantojuma objektiem Latvijā un unikāls valsts nozīmes kultūras piemineklis, kura pirmsākumi attiecināmi jau uz 17.gadsimtu, bet kurš gadiem ilgi ticis pamests novārtā, un tā ilgtermiņa attīstība nav bijusi nevienas institūcijas prioritāšu augšgalā, lai gan tās atzīst, ka cietoksnis jāsaglabā, pirmkārt, valsts īpašumā un otrkārt — kā kultūras mantojuma objekts.

Kopš 2014. gada cietokšņa idejiskajā atdzimšanā un tā apsaimniekošanā ir aktīvi iesaistījusies biedrība Bolderājas grupa un dzīvību cietoksnī paretam ienesušas arī citas nevaldības organizācijas ar koncertiem, filmu vakariem, Baltās nakts un Muzeju nakts pasākumiem, taču atsevišķajiem pasākumiem līdz šim nav bijis vajadzīgās jaudas pievērst plašu sabiedrības uzmanību cietoksnim un rosināt diskusijas par tā ilgtermiņa attīstību.

Mēs uzdrīkstamies domāt, ka reiz cilvēki būs kas vairāk par šīs planētas patērētājiem un piesārņotājiem. Mēs gribam mācīties no dabas, kur viss ir balansā. Mēs gribam dzīvot mierā un harmonijā ar Zemi.

  • Nē vienreizlietojamai plastmasai un atkritumiem

Dabā nav atkritumu. Mēs gribam izmantot šo kā iedvesmu festivāla radīto atkritumu apsaimniekošanai. Mēs šķirojam atkritumus. Izvairāmies radīt atkritumus, izmantojot vairākkārt lietojamas plastmasas glāzes un papīra šķīvjus. Un mēs turpat uz vietas no kritušajām lapām un pārtikas atkritumiem veidojam kompostu.

  • Ekoloģiska pārtika

Prāta ekoloģija sākas vēderā. Mūsdienās pārtikas ražošana ir viens no lielākajiem vides piesārņojuma radītājiem un mēs gribam cīnīties ar šo izaicinājumu, piedāvājot pārtiku, kas ir ražota bez pesticīdiem un sintētiskajiem mēslojumiem, un pārtiku, kuru audzējuši vietējie zemnieki. Mūsu misija ir pabarot cilvēkus, vienlaikus rūpējoties par zemniekiem un lauku attīstību, dzīvnieku labklājību, mūsu pašu un šīs planētas veselību. Mūsu pamatvērtības attiecībā uz pārtiku: vesela vide, veseli augi, veseli dzīvnieki un veseli cilvēki.

  • Investīcijas salas infrastruktūrā

Mēs darām visu, lai uzbūvētu nevis iznomātu; mūsu infrastruktūra ir būvēta no otrreiz pārstrādātiem vai ziedotiem materiāliem, tā lai skatuves, tualetes, dušas utt. var tikt izmantotas citiem pasākumiem, ko rīko vietējā kopiena, kā arī atvieglotu nākamo Komētas festivālu uzbūvi.

  • Dzīvošana uz salas

Uzcel savu telti , kur vien vēlies, vai izīrē treileri cirka ciemā. Uz salas būs nodrošinātas mantu glabāšanas iespējas un duša.

  • Sabiedriskais transports

Mēs aicinām ikvienu ierasties ar sabiedrisko transportu vai dalīt taksometru. Braukt ar velosipēdu uz festivālu ir samērā bīstami, jo vienīgais ceļš, kas salu savieno ar Rīgu ir šaurs un ar intensīvu satiksmi. Festivāla teritorijā automašīnas nav atļautas, autostāvvieta atrodas 10 minūšu gājienā no salas.

  • Bez reklāmām

Kad bija pēdējā reize, kad tu četras dienas neredzēji nevienu reklāmu? Festivāla teritorijā nebūs reklāmas banneru. Saviem atbalstītājiem pateiksim paldies mājas lapā un drukātajos materiālos.

Salas sakopšana

Katru gadu mēs rīkojam divas vai vairāk talkas teritorijas sakopšanai, iesaistot vietējos iedzīvotājus un uzņēmumus. 2016. gadā vairāk nekā 250 cilvēku ziedoja vismaz vienu dienu salas sakopšanai.

Festivālu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

Šo aizraujošo ceļojumu mēs aizsākām pagājušajā gadā. Par spīti daudziem skeptiķiem pirmais festivāls tapa piecu mēnešu laikā un visiem apmeklētājiem un iesaistītajiem kļuva par apliecinājumu, ka mūsu vīzija ir iespējama – cilvēki jutās brīvi un atvērti, sadarbības starp māksliniekiem materializējās, un Komēta kļuva par 72 stundu sesiju, kurā dalīties zināšanās, viedumā un pozitīvās vibrācijās.

Mēs uzņēmām māksliniekus no Mali, Ganas, Kostarikas, Ukrainas, Argentīnas, Izraēlas, Francijas, Vācijas, ASV, Latvijas, Lietuvas. Daži no vārdiem:

Ajukaja, DakhaBrakha, Dorian Wood, Rocky Dawuni, OY, Sig, Yemen Blues, Vieux Farka Toure, Intiche, Noema, M.RUX un daudzi citi.

Mēs ļāvāmies reliģisku rituālu un mūzikas maģijai franču neatkarīgā kino režisora Vinsenta Mūna (Vincent Moon) pavadībā. Mēs iesaistījāmies diskusijās par visdažādākajiem jautājumiem Komētas akadēmijā – nāvi, ilgtspēju, vēsturi, meditāciju, feminismu, mākslu un politiku. Kopā ar arhitektiem un pilsētplānotājiem mēs radījām idejas Rīgas pilsētvides uzlabošanai urbānajā laboratorijā Zvaigzne.

Komēta guva labas atsauksmes arī žurnālistu un apmeklētāju vidū un tika nominēta LSM kultūras balvai kā 2016. gada pārsteigums.

Dažas atsauksmes:

Parmuziku.lv
Latvian Public Media